Venäjällä pelattiin historiallisen pitkä ottelu. Kuva: Getty Images
Venäjällä, tarkalleen ottaen toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, nähtiin ottelu, joka käynnistyi keskiviikkona ja päättyi vasta torstain puolella.
Helsingin Jokerit ja CSKA Moskova tahkoivat KHL:n pudotuspeleissä huimat 142 minuuttia ja yhdeksän sekuntia, kunnes Mika Niemi ratkaisi voiton Jokereille.
Eilen Venäjän toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, VHL:ssä, laitettiin kuitenkin vielä selkeästi paremmaksi, kun Dinamo Pietari ja SKA Neva Pietari kohtasivat viidennessä finaaliottelussa.
MUISTA MYÖS: Laitataklauksen lukijoita hemmotellaan – Unibet tarjoaa 20 € ilmaisvedon!
Dinamo pakotti ottelun jatkoerään vain vajaat puolitoista minuuttia ennen loppua ja lopulta ottelun ratkaisu syntyi aikaan 163:36.
Ottelussa, joka käynnistyi keskiviikkona ja päättyi paikallista aikaa torstaina noin puoli kolme yöllä, nähtiin siis hieman reippaat viisi jatkoerää ja kaiken kaikkiaan ottelu venyi yhdeksänteen erään. Ottelun voitti SKA ja samalla se kavensi sarjan voittojen osalta tilanteeseen 2-3.
KHL:n ja VHL:n historian pisimmät ottelut laitettiin siis uusiksi tänä keväänä, mutta kaikkien aikojen pisintä ottelua niistä ei ole ”haastamaan”. Norjan liigassa pelattiin nimittäin viime vuonna lähes kahdeksan kokonaista jatkoerää ja ottelun kesto oli hurjat 217 minuuttia.
Ottelun tilastot löydät TÄÄLTÄ.
Suosittelemme myös: Mahtavia uutisia – Mikko Rantanen saapuu MM-kisoihin!
Vetosampon Lätkätuplaus Day 3!
Copyright © 2019 Laitataklaus.com | Lyö vetoa vastuullisesti | Gambling Therapy | Peluuri | 18+